Quick Link
Quick Contact
Address
Liando U Valley 25#, No.423, Juyang Rd, Huangdao District, Qingdao, 266425,China
Tel
86-532-68977475
Our Newsletter
Subscribe to our newsletter for discounts and more.
Control-grade FOG with >200Hz bandwidth, ±400°/s range, <1°/h bias stability. Compact, lightweight, all-solid-state design for guided weapons, stabilization, and industrial control.
| Performance Parameter | Specification |
|---|---|
| Dynamic Range | ≥±400°/s |
| Bias In-Run | <1°/h |
| Accuracy (10sec) | 0.2°/h ~ 0.05°/h |
| Angular Random Walk (ARW) | <0.01°/√hr, 1σ |
| Vibration Screening | 20~2000Hz, 6.06g |
| Bandwidth | >200Hz |
| Turn On Time | 10s |
| Output Signal Format | RS-422 |
| Output Signal Update Rate | 500Hz ~ 4000Hz |
| Output Signal Baud Rate | 115200bps ~ 921600bps |
| Operating Temperature | -40℃ ~ +70℃ |
| Storage Temperature | -55℃ ~ +85℃ |
| Power Supply | 5V |
| Connector | J30J-15TJL |
| Power Consumption | ≤3W |
| MTBF (MIL-HDBK-217-F) | >150,000hr |
| Weight | ≤200g |
| Dimensions | 60mm * 60mm * 28.5mm |