Quick Link
Quick Contact
Address
Liando U Valley 25#, No.423, Juyang Rd, Huangdao District, Qingdao, 266425,China
Tel
86-532-68977475
Our Newsletter
Subscribe to our newsletter for discounts and more.
High Precision TDLG90S Ring Laser Gyroscope: Features ultra-low bias stability (0.002°/h), ARW (0.0004°/√hr), and scale factor error (≤2ppm). Certified for aerospace, marine & land navigation. Compact (2kg), robust design with wide dynamic range (±400°/s) and >200Hz bandwidth.
| Performance Parameter | Specification |
|---|---|
| Bias stability (1σ) | 0.004°/h ~ 0.002°/h |
| Zero bias repeatability (1σ) | 0.002°/h ~ 0.001°/h |
| Angular Random Walk (ARW) | 0.0007°/√hr ~ 0.0004°/√hr |
| Scale factor error (1σ) | ≤ 2ppm |
| Dynamic Range | ≥ ±400°/s |
| Bandwidth | > 200Hz |
| Turn on time | < 5s |
| Output signal format | TTL |
| Built-in self-test | Yes |
| Output signal update rate | 1Hz |
| Output signal baud rate | 115200 |
| Vibration shock | 75g, half sine, 6ms |
| Operating temperature | -40℃ ~ +70℃ |
| Storage temperature | -55℃ ~ +85℃ |
| Power supply | ±15V, ±5V |
| Connector (25 pins) | J30JM-37ZKP36 |
| Power consumption | ≤ 3W |
| MTBF (per MIL-HDBK-217-F) | > 10,000 hours |
| Weight | 2kg |
| Dimensions | 151mm * 126mm * 57mm |