Quick Link
Quick Contact
Address
Liando U Valley 25#, No.423, Juyang Rd, Huangdao District, Qingdao, 266425,China
Tel
86-532-68977475
Our Newsletter
Subscribe to our newsletter for discounts and more.
0.01mm Angular Position Gyrcompass Testing Turntable High-precision testing turntable with exceptional swing accuracy and angular position accuracy, offering cost-effective performance for inertial navigation testing applications. Key Features High swing accuracy: ±2" Superior angular position ...
| Parameter | Specification |
|---|---|
| Table Size | φ320mm |
| Countertop Material | Super hard aluminum alloy |
| Carrying Capacity | 30kg - 40kg |
| Flatness | 0.01mm |
| Runout | 0.02mm |
| Swing Accuracy | ±2" |
| Angular Position Accuracy | ±3" to ±10" |
| Angular Position Range | Continuous rotation |
| Angular Acceleration | 100°/S² - 300°/S² |
| Speed Accuracy | 2 * 10⁻⁵ (360° average) 2 * 10⁻⁴ (10° average) 2 * 10⁻³ (1° average) |
| Position Resolution | 0.36" |
| Rate Range | 0.001°/S - 1000°/S |
| Swing Range | 0° - ±45° |
| Swing Cycle | 2s - 20s |
| User Slip Ring | 30 rings custom |
| Interface | RS232 / RS422 / Ethernet |
| With Thermostat | NO |
| Test Object | Dynamic target, Gyroscope, Accelerometer |