Key Attributes
Brand Name: JRC
Model Number: JSS-2150/2250/2500
Place of Origin: Japan
Certification: CCS
Minimum Order Quantity: one set
Supply Ability: 30 set per month
Delivery Time: 15 Days
Payment Terms: L/C, T/T
Standard Packaging: carton box
Product Summary
Product Custom Attributes
Highlight
Maritime ship safety management system
MF/HF safe return to port system
DSC radio equipment
Regurations:
IMO A.806(19), A.694(17), MSC68(68), MSC/Circ.862, IEC 60945 Ed.4 2002-08
Transmission Frequency:
1605.0 ~ 27500.0kHz(100Hz Steps)
Reception Frequency:
90.0 ~ 29999.9kHz(100Hz Steps)
Frequency Stability:
Within ±10Hz
DSC Watch Keeping Frequency:
2187.5kHz, 4207.5kHz, 6312.0kHz, 8414.5kHz, 12577.0kHz, 16804.5kHz
Type Of Emission:
J3E, F1B, A1A, H2B, J2D, H3E(receiving Only
User Programmable Channel:
Up To 400 (20 Channels X 20 Groups)
ITU Preset Channe:
1722ch
Channel Switching Time:
15sec Or Less
Communication Method:
Push To Talk (simplex, Semi-duplex)
Reception Attenuation(ATT):
4 Steps : 6dB, 12dB, 18dB, OFF
Display:
3.8 Inch LED Backlit (320 By 240 Pixels)
Microphone Input:
-54dBm
Audio Output:
Loud Speaker : 5W(8Ω), Handset Phone : 1mW(150Ω)