Quick Link
Quick Contact
Address
Liando U Valley 25#, No.423, Juyang Rd, Huangdao District, Qingdao, 266425,China
Tel
86-532-68977475
Our Newsletter
Subscribe to our newsletter for discounts and more.
AIS Transponder GMSK modulation embedded processing platform and time-division multiple address Function In case that a ship gets into danger, AIS SART can send the information about the positions of the crew to AIS device, so as to greatly improve the survival ratio of them. Feature GMSK modulation...
AIS Transponder GMSK modulation embedded processing platform and time-division multiple address
Function
In case that a ship gets into danger, AIS SART can send the information about the positions of the
crew to AIS device, so as to greatly improve the survival ratio of them.
Feature
GMSK modulation, embedded processing platform and time-division multiple address are adopted.
Specifications
| Frequency range | 161.975MHz,162.025MHz |
| Transmitting power | 2W(33dBm)±1.5dB |
| Modulation mode | GMSK/FM |
| Data rate | 9600bps |
| Action distance | ≥5nm |
| Workable time | ≥96 hours(-20℃) |
| Power source | Li battery,7.2V |
| Water-tightness | 10M/Keeping 5 minutes |
| Working temperature | -20℃~55℃ |
| Weight | 500g |
| Size | 350mm(H),103mm(W) |

