Quick Link
Quick Contact
Address
Liando U Valley 25#, No.423, Juyang Rd, Huangdao District, Qingdao, 266425,China
Tel
86-532-68977475
Our Newsletter
Subscribe to our newsletter for discounts and more.
Network Positioning Instrument VAS9 High strength and waterproof performance High-power transmitter Specifications Operate time ≥360h(1t/min) Perate frequency 161.975MHz/162.025MHz Output power 38.5dBm(7W)±1.5dBm Bit rate 9600b/s±50ppm(GMSK) Operating temp -20℃~55℃ Electrical interface infrared ...
Network Positioning Instrument VAS9 High strength and waterproof performance High-power transmitter
Specifications
| Operate time | ≥360h(1t/min) |
| Perate frequency | 161.975MHz/162.025MHz |
| Output power | 38.5dBm(7W)±1.5dBm |
| Bit rate | 9600b/s±50ppm(GMSK) |
| Operating temp | -20℃~55℃ |
| Electrical interface | infrared programming interface |
| Built-in battery | 7.4V lithium-ion battery |
| Size | 23.5cm×7.5cm,long antenna 110cm,short antenna 40cm |
| Weight | 415g |
| Antenna | external VHF antenna |
| Communication distance | ≥12nm |
| Water proof grade | IPX7 |
Features
◆GPS / Beidou dual-mode precise positioning, regularly transmitting GPS
dynamic information and static information to AIS automatic identification system
◆The high-power transmitter, the signal is more stable, further
◆Equipped with external antenna, communication distance can reach 12nm
◆The full charged battery can last 360 hours ( once every time).
◆IPX7 waterproof grade, high strength and waterproof performance
◆ABS composite shell, strong corrosion resistance, durable.
◆IPX7 waterproof grade, high strength and waterproof performance
