Quick Link
Quick Contact
Address
Liando U Valley 25#, No.423, Juyang Rd, Huangdao District, Qingdao, 266425,China
Tel
86-532-68977475
Our Newsletter
Subscribe to our newsletter for discounts and more.
TDF71A airborne optical gyro INS delivers ≤2nm/h position accuracy with >20,000 hours MTBF. Features multi-sensor fusion, ≤8min alignment, and robust performance in extreme conditions (-40°C~60°C, 15g shock).
| Parameter | Specification |
|---|---|
| Type | TDF71A |
| Accelerometer Bias Repeatability | ≤20μg |
| Accelerometer Scale Factor Accuracy | ≤20ppm |
| Gyro Bias Repeatability | ≤0.01°/hr |
| Gyro Scale Factor Accuracy | ≤20ppm |
| Gyro Random Walk | ≤0.005°/√hr |
| Position Accuracy (Pure Inertia) | ≤2nm/1h |
| Position Accuracy (INS+Satellite) | Better than satellite accuracy |
| Velocity Accuracy (Pure Inertia) | ≤1.5m/s |
| Velocity Accuracy (INS+Satellite) | ≤0.2m/s |
| Angular Rate | ≥±400°/sec |
| Angular Acceleration | 100000°/sec² |
| Acceleration | >25g |
| Angular Attitude | Any Orientation |
| Alignment Time | ≤8min |
| Input/Output | 3 RS422 full-duplex serial ports, 1 100M Ethernet port |
| AHRS Heading Accuracy (Pure Inertia) | ≤0.2°sec(L) |
| AHRS Heading Accuracy (Satellite Navigation) | ≤0.1°sec(L) |
| Pitch & Roll Accuracy (Pure Inertia) | ≤0.03° |
| Pitch & Roll Accuracy (Satellite Navigation) | ≤0.02° |
| Power Consumption | <15W |
| Dimensions | 130*130*100 mm |
| Weight | <2.2kg |
| Operating Temperature | -40℃~60℃ |
| Shock Resistance | 15g, Half-sine wave 11ms |
| Input Voltage | DC24V(±25%) |
| Cooling Method | Conduction to mounting plate |
| Vibration Resistance | 20~2000Hz, 6.06g |
| MTBF | >20000 hours |