Quick Link
Quick Contact
Address
Liando U Valley 25#, No.423, Juyang Rd, Huangdao District, Qingdao, 266425,China
Tel
86-532-68977475
Our Newsletter
Subscribe to our newsletter for discounts and more.
Model DINS-100: High-precision dual-axis rotary laser gyro INS with 2nm/10d positioning accuracy, 0.005° attitude precision, and military-grade durability. Features autonomous calibration, full-temperature compensation, and excellent environmental adaptability for marine and missile applications.
| Start-up time | 6 hours |
| Pure Inertial Position | 2nm/10d, peak |
| Pure Inertial Velocity | 0.5m/s, 1σ |
| Pure Inertial Attitude | 0.005deg, 1σ |
| Pure Inertial Heading | 0.008*sec(Lat) deg, 1σ |
| Heave | 5cm or 5% |
| Angular Velocity | ±400deg/s |
| Acceleration | ±20g |
| Working Temperature | -40℃ to +55℃ |
| Storage Temperature | -55℃ to +70℃ |
| Vibration | 0.04g²/hz @ 20-2000hz |
| Shock Resistance | Normal operation at 30g @ 6ms / No damage at 50g @ 11ms |
| Operating Voltage | 28VDC |
| Power Consumption | ≤200W |
| Communication Interface | RS422/RS232/CAN/Ethernet |
| Dimensions (W * D * H) | φ550 * 500 mm |
| Weight | ≤60kg |