Quick Link
Quick Contact
Address
Liando U Valley 25#, No.423, Juyang Rd, Huangdao District, Qingdao, 266425,China
Tel
86-532-68977475
Our Newsletter
Subscribe to our newsletter for discounts and more.
GLR-90M Gyro Compass & INS: Combat-proven ring laser gyro technology with self-alignment while moving. Delivers 0.01° heading accuracy, operates in -40°C to 70°C, and accepts GPS/GNSS inputs. Ideal for naval, missile, and land targeting applications.
| Parameter | Specification |
|---|---|
| Setting time | 10 mins (data available) 30 mins (full attitude performance) |
| Position without aiding | 1nm/4h, CFP 50 |
| Velocity without aiding | 0.8m/s, 1σ |
| Roll & pitch without aiding | 0.01 deg, 1σ |
| Heading without aiding | 0.01*sec(φ)deg, 1σ |
| Roll & pitch with GPS aiding | 0.005deg/h, 1σ |
| Heading with GPS aiding | 0.008deg, 1σ |
| Rotation rate range | ±400deg/s |
| Acceleration range | ±15g |
| Parameter | Specification |
|---|---|
| Working temperature | -40°C to 70°C |
| Storage temperature | -55°C to 85°C |
| Vibration | 0.04g²/hz @ 20-2000hz |
| Shock (working condition) | 30g @ 6m/s |
| Shock (survival) | 50g @ 11m/s |
| Parameter | Specification |
|---|---|
| Power Supply | 28V DC |
| Interface | RS422/RS232/CAN/Ethernet |
| Size (W*D*H) | 328*280*225mm |
| Weight | ≤21kg |
| Power Consumption | ≤35W |