Quick Link
Quick Contact
Address
Liando U Valley 25#, No.423, Juyang Rd, Huangdao District, Qingdao, 266425,China
Tel
86-532-68977475
Our Newsletter
Subscribe to our newsletter for discounts and more.
TDF121A marine fiber optic INS delivers high reliability with 0.003°/hr gyro bias, 25g acceleration tolerance, and 20,000+ hours MTBF. Features Ethernet/RS422 interfaces, supports inertial/GNSS/DVL integration for USVs/UUVs in extreme environments.
| Parameter | Specification |
|---|---|
| Type | TDF121A |
| Accelerometer Bias Repeatability | ≤10μg |
| Accelerometer Scale Factor Accuracy | ≤10ppm |
| Gyro Bias Repeatability | 0.003°/hr~0.001°/hr |
| Gyro Scale Factor Accuracy | ≤20ppm |
| Random Walk | ≤0.0006°/√hr,1σ |
| Angular Rate | ≥±400°/sec |
| Angular Acceleration | 100000°/sec² |
| Acceleration | >25g |
| Angular Attitude | Any Orientation |
| Speed Accuracy | ≤1.20kn |
| Startup Time | ≤10 sec |
| Input/Output | 3 RS422 full-duplex serial ports, 1 100M Ethernet port |
| Alignment Time | ≤30min |
| Position Accuracy (Pure Inertia) | ≤1nm/4h |
| Position Accuracy (Inertia/DVL Combination) | ≤0.2%D |
| Heading Accuracy (AHRS) | ≤0.03°sec(L) |
| Pitch & Roll Accuracy | ≤0.02° |
| Power Consumption | <18W |
| Dimensions | 250*220*160 mm |
| Weight | <9kg |
| Operating Temperature | -40℃~60℃ |
| Shock Resistance | 15g, Half-sine wave 11ms |
| Input Voltage | DC24V(±25%) |
| Cooling Method | Conduction to mounting plate |
| Vibration Resistance | 20~2000Hz, 6.06g |
| MTBF | >20000 hours |