Quick Link
Quick Contact
Address
Liando U Valley 25#, No.423, Juyang Rd, Huangdao District, Qingdao, 266425,China
Tel
86-532-68977475
Our Newsletter
Subscribe to our newsletter for discounts and more.
INEM-100: Cost-effective MEMS AHRS with 0.05° attitude accuracy, 3° heading accuracy, and robust performance from -40℃ to 70℃. Compact, plug-and-play design ideal for UAV navigation, antenna stabilization, and industrial vehicle control.
| Performance | |
|---|---|
| Start-up time | 3 min |
| Attitude Accuracy | 0.05 deg, 1σ |
| Heading Accuracy | 3 deg, 1σ |
| Input Ranges | |
| Angular Rate | ±400 deg/s |
| Acceleration | ±20g |
| Work Environment | |
| Work temperature | ﹣40℃ ~ 70℃ |
| Storage temperature | ﹣55℃ ~ 85℃ |
| Vibration | 0.04g²/hz @ 20~2000hz |
| Shock with normal work / without damage | 30g @ 6ms / 100g @ 0.5ms |
| Electrical Characteristics | |
| Work Voltage | 12V DC |
| Consumption | ≤2.5W |
| Communication | RS422/RS232 |
| Physical Characteristics | |
| Size | 48*58*37mm |
| Weight | ≤110g |