Quick Link
Quick Contact
Address
Liando U Valley 25#, No.423, Juyang Rd, Huangdao District, Qingdao, 266425,China
Tel
86-532-68977475
Our Newsletter
Subscribe to our newsletter for discounts and more.
TDF61A airborne optical gyro INS delivers ≤4nm/h position accuracy with multi-sensor fusion. Features 20,000+ hour MTBF, -40°C to 60°C operation, and supports ground/in-flight alignment for fixed/rotary-wing UAVs.
| Type | |
| Model | TDF61A |
| Accelerometer | |
| Bias Repeatability | ≤50μg |
| Scale Factor Accuracy | ≤500ppm |
| Gyro | |
| Bias Repeatability | ≤0.3°/hr |
| Scale Factor Accuracy | ≤500ppm |
| Random Walk | ≤0.01°/√hr |
| Navigation Performance | |
| Position Accuracy (Pure Inertial) | ≤4nm/1h |
| Position Accuracy (INS/GNSS) | Better than satellite accuracy |
| Velocity Accuracy (Pure Inertial) | ≤3.0m/s |
| Velocity Accuracy (INS/GNSS) | ≤0.2m/s |
| Dynamic Range | |
| Angular Rate | ≥±400°/sec |
| Angular Acceleration | 100000°/sec² |
| Acceleration | >25g |
| Angular Attitude | Any Orientation |
| AHRS Performance | |
| Heading Accuracy (Pure Inertial) | ≤0.4°sec(L) |
| Heading Accuracy (INS/GNSS) | ≤0.2°sec(L) |
| Pitch & Roll Accuracy (Pure Inertial) | ≤0.08° |
| Pitch & Roll Accuracy (INS/GNSS) | ≤0.03° |
| Physical Characteristics | |
| Power Consumption | <15W |
| Dimensions | 110*110*100 mm |
| Weight | <1.7kg |
| Operating Temperature | -40℃ to +60℃ |
| Shock Resistance | 15g, Half-sine wave 11ms |
| Vibration | 20-2000Hz, 6.06g |
| Input Voltage | DC24V(±25%) |
| Cooling Method | Conduction to mounting plate |
| MTBF | >20,000 hours |
| Interfaces | |
| Input/Output | 3 RS422 full-duplex serial ports, 1 100M Ethernet port |
| Alignment | |
| Alignment Time | ≤5 minutes |