Quick Link
Quick Contact
Address
Liando U Valley 25#, No.423, Juyang Rd, Huangdao District, Qingdao, 266425,China
Tel
86-532-68977475
Our Newsletter
Subscribe to our newsletter for discounts and more.
TDL45C airborne optical gyro INS delivers ≤1nm/12h position accuracy with MTBF >15,000 hours. Features multi-sensor fusion, adaptive alignment modes, and robust performance in extreme conditions (-40℃~60℃, 15g shock).
| Type | TDL45C |
| Accelerometer | |
| Months Bias Repeatability | ≤20μg |
| Months Scale Factor Accuracy | ≤20ppm |
| Gyro | |
| Bias Repeatability | ≤0.008°/hr |
| Scale Factor Accuracy | ≤20ppm |
| Random walk | ≤0.003°/√hr |
| Features | |
| Position accuracy (Pure inertia) | ≤1nm/12h |
| Position accuracy (Inertial navigation satellite combination) | Better than satellite accuracy |
| Velocity accuracy (Pure inertia) | ≤1.0m/s |
| Velocity accuracy (Inertial navigation satellite combination) | ≤0.2m/s |
| Angular Rate | ≥±400°/sec |
| Angular Acceleration | 100000°/sec² |
| Acceleration | >25g |
| Angular Attitude | Any Orientation |
| Alignment time | ≤15min |
| Input/output | 3 RS422 full-duplex serial ports, 1 100M Ethernet port |
| Alignment Time | <15min |
| AHRS Applications Performance | |
| Heading Accuracy (Pure inertia) | ≤0.1°sec(L) |
| Heading Accuracy (Satellite navigation combination) | ≤0.05°sec(L) |
| Pitch & Roll Accuracy (Pure inertia) | ≤0.05° |
| Pitch & Roll Accuracy (Satellite navigation combination) | ≤0.02° |
| Power consumption | <40W |
| Dimensions | 232*186*160 |
| Weight | <8.2kg |
| Temperature | -40℃~60℃ |
| Shock | 15g, Half-sine wave 11ms |
| Input Voltage | DC24V(±25%) |
| Cooling | Conduction to mounting plate |
| Vibration | 20~2000Hz, 6.06g |
| MTBF | >15000 hours |