Quick Link
Quick Contact
Address
Liando U Valley 25#, No.423, Juyang Rd, Huangdao District, Qingdao, 266425,China
Tel
86-532-68977475
Our Newsletter
Subscribe to our newsletter for discounts and more.
TDF61A vehicle-mounted optical gyro positioning equipment offers high-precision navigation with ≤0.03°/hr bias repeatability and >20,000 hours MTBF. Features dynamic alignment, multi-mode operation (ZUPT/integrated navigation), and robust performance in extreme conditions (-40℃~60℃).
The vehicle-mounted optical gyro positioning and orientation device utilizes laser or fiber optic gyros and quartz accelerometers as core sensors. Employing a strapdown inertial navigation system architecture with advanced navigation software, it delivers real-time navigation information. The product series offers multiple operating modes including zero-velocity update (ZUPT), inertial/satellite-based integrated navigation, and inertial/odometer integrated navigation, providing comprehensive vehicle navigation parameters for various vehicle-mounted platforms.
| Model | TDF61A |
| Months Bias Repeatability | ≤50μg |
| Months Scale Factor Accuracy | ≤50ppm |
| Bias Repeatability | ≤0.03°/hr,1σ |
| Scale Factor Accuracy | ≤50ppm |
| Random walk | ≤0.01°/√hr |
| Angular Rate | ≥±400°/sec |
| Angular Acceleration | 100000°/sec² |
| Acceleration | >40g |
| Angular Attitude | Any Orientation |
| Alignment time | ≤5min |
| Interfaces | 3 RS422 full-duplex serial ports, 1 100M Ethernet port |
| Inertial navigation/odometer combination | ≤1%D |
| North finding/orientation accuracy | ≤5.0mil |
| Bearing keeping accuracy/2h | ≤6.0mil |
| Combined navigation position accuracy | ≤3.0mil |
| Heading Accuracy | ≤3.0mil |
| Pitch & Roll Accuracy | ≤1.0mil |
| Power consumption | <15W |
| Dimensions | 110*110*100 mm |
| Weight | <1.7kg |
| Operating Temperature | -40℃~60℃ |
| Shock Resistance | 15g, Half-sine wave 11ms |
| Input Voltage | DC24V(±25%) |
| Cooling Method | Conduction to mounting plate |
| Vibration Resistance | 20~2000Hz, 6.06g |
| MTBF | >20000 hours |