Quick Link
Quick Contact
Address
Liando U Valley 25#, No.423, Juyang Rd, Huangdao District, Qingdao, 266425,China
Tel
86-532-68977475
Our Newsletter
Subscribe to our newsletter for discounts and more.
TDL65A vehicle-mounted optical gyro system delivers ≤0.006°/h bias repeatability and ≥±400°/sec angular rate. Supports ZUPT, GNSS & odometer integration for tanks, UAVs & survey vehicles. Operates in extreme conditions (-40℃~60℃) with 20,000+ hours MTBF.
| Parameter Type | Specification |
|---|---|
| Model | TDL65A |
| Accelerometer Bias Repeatability | ≤10μg |
| Accelerometer Scale Factor Accuracy | ≤10ppm |
| Gyro Bias Repeatability | ≤0.006°/h |
| Gyro Scale Factor Accuracy | ≤3ppm |
| Gyro Random Walk | ≤0.0015°/√hr |
| Angular Rate | ≥±400°/sec |
| Angular Acceleration | 100000°/sec² |
| Acceleration | >25g |
| Angular Attitude | Any Orientation |
| Alignment Time | ≤8min |
| Input/Output | 3 RS422 full-duplex serial ports, 1 100M Ethernet port |
| North Finding/Orientation Accuracy | ≤7m |
| Inertial Navigation/Odometer Combination | ≤0.2%D |
| Bearing Keeping Accuracy (2h) | ≤1.0mil |
| Combined Navigation Position Accuracy | ≤0.5mil |
| AHRS Heading Accuracy | ≤0.5mil |
| AHRS Pitch & Roll Accuracy | ≤0.2mil |
| Power Consumption | <30W |
| Dimensions | 193*169*160 mm |
| Weight | <6kg |
| Operating Temperature | -40℃ to 60℃ |
| Shock Resistance | 15g, Half-sine wave 11ms |
| Input Voltage | DC24V(±25%) |
| Cooling Method | Conduction to mounting plate |
| Vibration Resistance | 20~2000Hz, 6.06g |
| MTBF | >20000 hours |