Quick Link
Quick Contact
Address
Liando U Valley 25#, No.423, Juyang Rd, Huangdao District, Qingdao, 266425,China
Tel
86-532-68977475
Our Newsletter
Subscribe to our newsletter for discounts and more.
TDF99A marine fiber optic INS delivers ≤1.2kn speed accuracy & 20,000+ hours MTBF. Features laser gyros, quartz accelerometers, and supports inertial/GNSS/DVL integration for USVs/UUVs in extreme environments.
| Type | TDF99A |
| Accelerometer | |
| Months Bias Repeatability | ≤10μg |
| Months Scale Factor Accuracy | ≤10ppm |
| Gyro | |
| Bias Repeatability | 0.005°/hr~0.003°/h |
| Scale Factor Accuracy | ≤20ppm |
| Random walk | ≤0.0008°/√hr,1σ |
| Performance Features | |
| Angular Rate | ≥±400°/sec |
| Angular Acceleration | 100000°/sec² |
| Acceleration | >25g |
| Angular Attitude | Any Orientation |
| Speed Accuracy | ≤1.2kn |
| Startup Time | ≤10 sec |
| Input/Output | 3 RS422 full-duplex serial ports, 1 100M Ethernet port |
| Alignment | |
| Alignment Time | ≤30min |
| Position Accuracy (Pure Inertia) | ≤1nm/2h |
| Position Accuracy (Inertia/DVL Combination) | ≤0.3%D |
| AHRS Applications Performance | |
| Heading Accuracy | ≤0.05°sec(L) |
| Pitch & Roll Accuracy | ≤0.02° |
| Physical Characteristics | |
| Power Consumption | <18W |
| Dimensions | 158*161*135 mm |
| Weight | <4kg |
| Operating Temperature | -40℃~60℃ |
| Shock Resistance | 15g, Half-sine wave 11ms |
| Input Voltage | DC24V(±25%) |
| Cooling Method | Conduction to mounting plate |
| Vibration Resistance | 20~2000Hz, 6.06g |
| MTBF | >20000 hours |