Quick Link
Quick Contact
Address
Liando U Valley 25#, No.423, Juyang Rd, Huangdao District, Qingdao, 266425,China
Tel
86-532-68977475
Our Newsletter
Subscribe to our newsletter for discounts and more.
LIMU-15 Laser Inertial Navigation System: High-accuracy strapdown navigation with ≤0.1°/h gyro stability, ≤5×10⁻⁵g accelerometer precision, and ≤8nm/h positioning error. Compact, rugged design (-40°C to +70°C), fast 8s startup, and multiple interface options for versatile industrial applications.
| Parameter | Specification |
|---|---|
| Navigation System | Strap-down inertial navigation |
| Preparation Time | ≤8s (from power supply to self-checking) |
| Time Alignment | 10min (Alternative for 5min, 10min, 15min) |
| Alignment Methods | Self-alignment |
| Parameter | Specification |
|---|---|
| Zero Bias Stability | ≤0.1°/h (1σ) |
| Zero Bias Repeatability | ≤0.05°/h (1σ) |
| Scale Factor Error | ≤20ppm (1σ) |
| Random Walk | ≤0.02°/√h (1σ) |
| Ranges | ±1000°/s |
| Parameter | Specification |
|---|---|
| Zero Bias Stability | ≤5*10⁻⁵ g (1σ) |
| Zero Bias Repeatability | ≤5*10⁻⁵ g (1σ) |
| Scale Factor Error | ≤50ppm (1σ) |
| Ranges | -30g ~ +30g |
| Parameter | Specification |
|---|---|
| Attitude Accuracy (Pure Inertial) | Heading: ≤0.4°secφ (1σ, 1h) Attitude: ≤0.02° (1σ, 1h) |
| Pure Inertial Navigation Accuracy | Bearing Error: ≤8 nautical miles/hour (worst condition) ≤3 nautical miles/hour (CEP50) |
| Maximum Measurement Range | Pitch Angle: ±90° Heading Angle: 0~360° Roll Angle: ±180° |
| Pitch and Heading Angular Velocity | ±1000°/s |
| Navigation Data Update Rate | ≥100Hz |
| Power Input Range | 24±2V |
| Normal Operation Consumption | ≤15W |
| Physical Parameters | Weight: ≤1.7kg Size: 115mm * 115mm * 90mm |
| Port Methods | 1 RS-232, 1 RS485 and 1 RS-422 |
| Operation Temperature | -40℃ ~ +70℃ |