Quick Link
Quick Contact
Address
Liando U Valley 25#, No.423, Juyang Rd, Huangdao District, Qingdao, 266425,China
Tel
86-532-68977475
Our Newsletter
Subscribe to our newsletter for discounts and more.
TDFG98T navigation-grade FOG offers high precision (0.003°/h accuracy), ±400°/s range, and rugged design for aerospace/defense applications. Features all-digital output, rapid startup, and MIL-HDBK-217F reliability (>100k hours MTBF).
| Parameter | Specification |
|---|---|
| Dynamic Range | ≥±400°/s |
| Bias In-Run | <1°/h |
| Accuracy (100sec) | 0.005°/h ~ 0.003°/h |
| Angular Random Walk (1σ) | <0.0008°/√hr |
| Vibration Screening | 20~2000Hz, 6.06g |
| Bandwidth | >200Hz |
| Turn On Time | 10s |
| Output Signal Format | RS-422 |
| Output Signal Update Rate | 500Hz ~ 4000Hz |
| Output Signal Baud Rate | 230400bps ~ 921600bps |
| Operating Temperature | -40℃ ~ +70℃ |
| Storage Temperature | -55℃ ~ +85℃ |
| Power Supply | 5V |
| Connector (9 pins) | J30JZ/XN9TJCAL01 |
| Power Consumption | ≤4.5W |
| MTBF (per MIL-HDBK-217-F) | >100,000 hours |
| Weight | ≤1200g |
| Dimensions | Φ98mm*26mm 60mm*60mm*28mm |