Quick Link
Quick Contact
Address
Liando U Valley 25#, No.423, Juyang Rd, Huangdao District, Qingdao, 266425,China
Tel
86-532-68977475
Our Newsletter
Subscribe to our newsletter for discounts and more.
TDLG70S Ring Laser Gyroscope delivers exceptional precision with bias stability to 0.006°/h and ARW to 0.0015°/√hr. Features wide ±400°/s dynamic range, >200Hz bandwidth, rugged construction, and compact design for demanding aerospace and navigation applications.
| Performance Parameter | Specification |
|---|---|
| Bias Stability (1σ) | 0.015°/h ~ 0.006°/h |
| Zero Bias Repeatability (1σ) | 0.005°/h ~ 0.003°/h |
| Angular Random Walk (ARW) | 0.003°/√hr ~ 0.0015°/√hr |
| Scale Factor Error (1σ) | ≤5ppm |
| Dynamic Range | ≥±400°/s |
| Bandwidth | >200Hz |
| Turn On Time | <5s |
| Output Signal Format | TTL |
| Built-in Self-Test | Yes |
| Output Signal Update Rate | 1Hz |
| Output Signal Baud Rate | 115200 |
| Vibration Shock | 75g, half sine, 6ms |
| Operating Temperature | -40℃ ~ +70℃ |
| Storage Temperature | -55℃ ~ +85℃ |
| Power Supply | ±15V, ±5V |
| Connector | J30JM-25ZKP (25 pins) |
| Power Consumption | ≤3W |
| MTBF (per MIL-HDBK-217-F) | >10000hr |
| Weight | 1.3kg |
| Dimensions | φ114mm * 53mm |