Quick Link
Quick Contact
Address
Liando U Valley 25#, No.423, Juyang Rd, Huangdao District, Qingdao, 266425,China
Tel
86-532-68977475
Our Newsletter
Subscribe to our newsletter for discounts and more.
Control Grade TDFG70S Fiber Optic Gyroscope Compact Product Overview The TDFG70S Fiber Optic Gyroscope is an advanced angular velocity sensing device that operates on the Sagnac effect in optical systems. Featuring sophisticated all-digital closed-loop control systems, it provides real-time angular ...
| Performance Parameter | Specification |
|---|---|
| Dynamic Range | ≥±400°/s |
| Bias In-Run | <1°/h |
| Accuracy (10sec) | 0.05°/h ~ 0.03°/h |
| Angular Random Walk (1σ) | <0.005°/√hr |
| Vibration Screening | 20~2000Hz, 6.06g |
| Bandwidth | >200Hz |
| Turn On Time | 10s |
| Output Signal Format | RS-422 |
| Output Signal Update Rate | 500Hz ~ 4000Hz |
| Output Signal Baud Rate | 115200bps ~ 921600bps |
| Operating Temperature | -40℃ ~ +70℃ |
| Storage Temperature | -55℃ ~ +85℃ |
| Power Supply | 5V |
| Connector | J30J-15TJL |
| Power Consumption | ≤3W |
| MTBF (per MIL-HDBK-217-F) | >150,000hr |
| Weight | ≤300g |
| Dimensions | 70mm * 70mm * 30mm |