Quick Link
Quick Contact
Address
Liando U Valley 25#, No.423, Juyang Rd, Huangdao District, Qingdao, 266425,China
Tel
86-532-68977475
Our Newsletter
Subscribe to our newsletter for discounts and more.
Navigation Grade TDFG120S Fiber Optic Gyroscope The TDFG120S is a high-precision fiber optic gyroscope utilizing advanced all-digital closed-loop detection technology. This angular velocity sensor outputs real-time carrier angular velocity data via serial port, making it ideal for demanding inertial ...
| Dynamic Range | ≥±400°/s |
| Bias In-Run | <1°/h |
| Accuracy (100sec) | 0.003°/h ~ 0.001°/h |
| Angular Random Walk (1σ) | <0.0006°/√hr |
| Vibration Screening | 20~500Hz, 3.2g |
| Bandwidth | >200Hz |
| Turn On Time | 30s |
| Output Signal Format | RS-422 |
| Output Signal Update Rate | 500Hz ~ 4000Hz |
| Output Signal Baud Rate | 115200bps ~ 921600bps |
| Operating Temperature | -40℃ ~ +70℃ |
| Storage Temperature | -55℃ ~ +85℃ |
| Power Supply | 5V |
| Connector (9 pins) | J30JZ/XN9TJCAL01 |
| Power Consumption | ≤3W |
| MTBF (per MIL-HDBK-217-F) | >150,000hr |
| Weight | ≤900g |
| Dimensions | 120mm * 120mm * 38mm |