Quick Link
Quick Contact
Address
Liando U Valley 25#, No.423, Juyang Rd, Huangdao District, Qingdao, 266425,China
Tel
86-532-68977475
Our Newsletter
Subscribe to our newsletter for discounts and more.
Navigation-grade TDFG70S FOG offers high precision (0.01°/h accuracy), compact design (70×70×32mm), and robust performance with MIL-HDBK-217F reliability (>150k hrs MTBF). Ideal for aerospace, marine, and industrial automation.
| Parameter | Specification |
|---|---|
| Dynamic Range | ≥±400°/s |
| Bias In-Run | <1°/h |
| Accuracy (100sec) | 0.03°/h~0.01°/h |
| Angular Random Walk (ARW) | <0.005°/√hr, 1σ |
| Vibration Screening | 20~2000Hz, 6.06g |
| Bandwidth | >200Hz |
| Turn On Time | 30s |
| Output Signal Format | RS-422 |
| Output Signal Update Rate | 500Hz~4000Hz |
| Output Signal Baud Rate | 115200bps~921600bps |
| Operating Temperature | -40℃ ~ +70℃ |
| Storage Temperature | -55℃ ~ +85℃ |
| Power Supply | 5V |
| Connector (9 pins) | J30JZ/XN9TJCAL01 |
| Power Consumption | ≤3W |
| MTBF (per MIL-HDBK-217-F) | >150,000hr |
| Weight | ≤300g |
| Dimensions | 70mm*70mm*32mm |