Quick Link
Quick Contact
Address
Liando U Valley 25#, No.423, Juyang Rd, Huangdao District, Qingdao, 266425,China
Tel
86-532-68977475
Our Newsletter
Subscribe to our newsletter for discounts and more.
Navigation-grade TDFG120T FOG with 0.003°/h accuracy, ±400°/s range, and MIL-HDBK-217-F reliability. All-solid-state design ensures instant startup, low power consumption, and robust performance in extreme environments (-40℃ to +70℃).
| Dynamic Range | ≥±400°/s |
| Bias In-Run | <1°/h |
| Accuracy (100sec) | 0.003°/h ~ 0.001°/h |
| Angular Random Walk (ARW) | <0.0006°/√hr, 1σ |
| Vibration Screening | 20~500Hz, 3.2g |
| Bandwidth | >200Hz |
| Turn On Time | 30s |
| Output Signal Format | RS-422 |
| Output Signal Update Rate | 500Hz ~ 4000Hz |
| Output Signal Baud Rate | 115200bps ~ 921600bps |
| Operating Temperature | -40℃ ~ +70℃ |
| Storage Temperature | -55℃ ~ +85℃ |
| Power Supply | 5V |
| Connector (9 pins) | J30JZ/XN9TJCAL01 |
| Power Consumption | ≤4.5W |
| MTBF (per MIL-HDBK-217-F) | >100,000 hours |
| Weight | ≤1500g |
| Dimensions | Φ117mm*24mm 60mm*60mm*28mm |